Fenomen fenoloških opazovanj
Ne uči rože, kako naj cveti… (Svetlana Makarovič)
Spomladanska fenološka opazovanja me vedno znova fascinirajo, saj so lahko temperaturni pogoji še vedno precej skrajni in nestabilni, pa se nekatere rastline “kar odločijo” in začnejo brsteti. Večina dreves ali grmov najprej olista, redki pa se kar opogumijo in najprej zacvetijo. Med slednjimi sta pri nas najbolj znani leska, pri kateri lahko zgodaj spomladi občudujemo prašeče se moške mačice (socvetja) in pa vrba z moškimi in ženskimi mačicami na ločenih drevesih.
Če zapišem bolj znanstveno definicijo rastlinske fenologije, bi se ta glasila takole: “Fenologija spremlja razvojne faze rastlin (brstenje, olistanje, cvetenje, rumenenje in odpadanje listov ali zorenje plodov)
in vzroke njihovega pojavljanja ob upoštevanju številnih dejavnikov, med katerimi imajo vremenski odločilno vlogo. Če pri opazovanjih dosledno upoštevamo strokovna navodila, potem imajo zbrani fenološki podatki tudi znanstveno vrednost.”
Vsakomur dostopna fenološka opazovanja, ki si za to vzame čas in poišče zeleno površino, so me nagovorila k temu, da zapišem kratek razmislek o opazovanju tako na splošno kot tudi v sklopu gozdne terapije. Eden pomembnih izzivov gozdne terapije je prav opazovanje. Narava v širšem smislu nam nudi ogromno priložnosti, da to uresničimo. Lahko so to večji ali manjši detajli narave, ki nas pritegnejo in postanemo nanje pozorni. Gledamo, opazujemo brez misli, komentarjev, vzgibov in besed. V kontekstu fenoloških opazovanj opazimo listni ali cvetni popek in ga preučujemo. Ga ne primerjamo z
drugim listnim popkom, ker je vsak edinstven. Ga ne ocenjujemo, ne iščemo pomanjkljivosti ali superlativov. Mu damo pozornost takemu, kot je. Če smo pri tem izredno pozorni, se zgodi vzajemna povezanost, zaradi česar se dobro počutimo. Smiselno je, da si izberemo detajl, ki v nas vzbudi zanimanje in s tem še bolj spodbudimo našo pozornost. Vse ostalo potem steče samo od sebe. Potrebno je le nekaj dobre volje in vaje.
Pa začnimo, saj je pomlad že skoraj pred vrati!
Helena Črne Hladnik